Бережіть ваші зуби


  ХВОРОБИ ЗУБІВ ТА ЇХ ПОПЕРЕДЖЕННЯ
    Посмішка – візитна картка дюдини, ключ до доброзичливих стосунків.

 Але далеко не всі володіють ідеальними зубами, багато дітей та дорослих страждають від неприємного запаху з рота, у них кровоточать ясна...
У кожному зубі розрізняють коронку, шийку і корінь. Коронку зуба вкриває емаль. Це найтвердіша тканина в організмі людини, за твердістю наближається до кварцу. Під емаллю розташований дентин. Він утворює більшу частину коронки, шийки і зануреного у ясна кореня. Шийку і корінь зуба вкриває цемент. Порожнину зуба заповнює сполучна тканина – пульпа. У пульпу через канал кореня входять кровеносні судини, нерви. За рахунок пульпи зуб живиться та росте.
Молочні зуби (їх – 20) з’являються після 6-ти місяців, а до 10-12 років вони змінюються на постійні (їх – 32). Остання пара зубів (зуби мудрості) у людини з’являються до 25 років. Якщо зуби не берегти, не доглядати за ними, виникають захворювання.
Найпоширеніша хвороба зубів – карієс (від лат. сaries dentis – гниття) – руйнування твердих тканин зуба з утворенням порожнини у його стінці.
Нестача вітамінів, солей (кальцію, фосфору, фтору) сприяє розвитку карієсу.
У порожнині рота завжди є слина, в якій присутні мікроорганізми, і сама по собі їхня наявність нічим не загрожує. Але варто поїсти – і залишки їжі осідають на поверхні зубів та між ними, об’єднуються з бактеріями й утворюють тонкий наліт. Бактерії виділяють клейкі речовини – декстрини, формується зубна бляшка, з’являється молочна кислота, яка руйнує емаль зубів.
Цьому сприяє тепло, велика вологість, майже повна ізоляція від зовнішнього середовища – справжня теплиця для мікробів.
На місці бляшки згодом утворюється карієс. Захворювання зубів, їх втрата часто є при чинами багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту внаслідок того, що їжа погано пережована. Гострі краї зруйнованих зубів травмують слизову оболонку щік, ясен, язика та утворюють джерело інфекції.
Не можна піддавати зуби різним травмуючим діям: гризти тверде, відкушувати нитки зубами, тримати в зубах для зручності в роботі цвяхи, ручки, олівці.
Якщо виникають будь-які прояві захворювання – негайно зверніться до лікаря-стоматоглога; краще попередити захворювання ніж його лікувати.