Невидимі вороги

Інфекційні захворювання
Як хороше влітку в селі! Можна досхочу купатися в річці або озері, піти в ліс по ягоди і гриби, „спілкуватися” з коровою, конем, кролями, бабусиним поросятком. Можна босим побігати стежечкою в полі, заскочити на подвір’я до сусідки – там кицька народила кошенят. Вони такі кумедні, малесенькі й пухнасті. З курячого гнізда можна дістати ще тепленьке яєчко, з грядки зірвати суницю чи огірок, а увечері напекти на вогнищі картоплі.
 В селі ніколи не буває сумно, що не день – тисячі цікавих подій та пригод. І дуже прикро, коли раптом у розпал розваг захворієш: висока температура (чому, на вулиці ж тепло?!), або заболить живіт, пронос. Звідки ці хвороби беруться?
Причиною захворювань є мікроби, бактерії – невидимі вороги здоров’я, які взимку „сплять” у землі, воді, а щойно пригріє сонечко – прокидаються і починають швидко рости і розмножуватися.
Багато хвороботворних мікробів можуть зберігатися у грунті, а особливо у воді – місяцями. Найстрашніший з них - вібріон холери. Холера – важка, небезпечна хвороба, яка може охопити відразу багато людей. Тоді виникає епідемія. Шингела, сальмонела, бруцела – назви мікробів-збудників усім відомих хвороб: дизентерії, сальмонельозу та бруцельозу – можуть „ховатися” і на фруктах, і у воді. А ще ж бувають збудники туляремії, паротиту А, з яким заводити знайомство не порадить жоден лікар. І навіть кишкова паличка, яка живе в наших кишечниках, може від брудної води та їжі „збунтуватися” і зумовити інфекційну хворобу.
Для того, щоб не захворіти, треба виконувати дуже прості правила, і тоді твоє життя не буде зіпсованим.
Мама купила на базарі груші, так хочеться з’їсти хоча б одну! Вона ж чиста, а можна ще й хустинкою витерти і з’їсти. Хусточка не допоможе вберегти від бактерій дизентерії. Всі фрукти та ягоди треба дуже добре вимити проточною водою і тільки потім з’їсти.
Це ж стосується і овочів та фруктів з грядки, свого садка – на них теж можуть бути мікроби та бактерії, які зумовлюють небезпечні хвороби.
Не забувай мити руки перед їдою, після туалету, повернувшись з прогулянки.
Ми так любимо купатися жаркої днини у ставку або річці! Пірнув, ковтнув ненароком трохи води, а увечері – температура, пронос, болить живіт, гнояться очі. Справа в тому, що у водоймах з малопроточною або стоячою водою, особливо якщо береги в густій рослинності, можуть бути збудники дуже важкого захворювання – лептоспірозу. Тому купатися і пірнати можна лише у відведених для цього місцях. Влітку лікарі радять пити лише кип’ячену або питну воду, розфасовану у пляшки (з магазину).
Бабуся загадала принести з курника свіжі яйця. Це так цікаво! Але не забуть після цього вимити руки з милом – на яйцях часто „сидять” бактерії сальмонели, завдяки яким можна потрапити до лікарні.
Ось іде сусідська кізочка – вона така гарненька і пухнаста, як її не погладити. Не забуть після цього вимити руки, адже у шерсті тварин теж „ховаються” невидимі вороги. Слід пам’ятати правила поведінки з тваринами і сумлінно їх виконувати.

 -          Народ скаже, як зав’яже.
-          Чиста вода – для хвороби біда.
-          Здоров’я – всьому голова.
-          Як про здоров’я дбаєш, так і маєш.

  • ДОВІДКОВЕ БЮРО ВСЕЗНАЙКА
Як мились древні?
Археологи довели, що 5000 років тому на острові Кріт та в Індії древні
люди вже знали ванну. Тепла вода і холодна підводилась по трубах. Сама ванна була кам’яною.
У Стародавньому Єгипті фараони відводили для миття спеціальну кімнату, а замість мила використовували глину.
Ассірійці використовували басейни і ванни для лікувальних процедур, додаючи у воду лікарські трави.
У IVст. нашої ери в Римі було близько 1000 бань, де могли митися всі бажаючі. Вода у ті часи була священною, а дотримання правил особистої гігієни – непорушним законом.
В середні віки у Європі комусь спало на думку, що митися шкідливо і навіть небезпечно для життя. В палацах феодалів у часи середньовіччя не було навіть найпростіших ванн. Люди милися в ночвах та дерев’яних бочках. Лише у ХVIIст. француз Левель налагодив виготовлення ванн, які майже не змінилися й до наших днів.
Чим мили волосся в Київській Русі?
В Київській Русі жінки, намагаючись зберегти м’якість, пухнастість та блиск волосся, користувались таким рецептом. В дубовому відрі ретельно розмішували зі свіжою дощовою водою пригорщу ялинового чи соняшникового попелу і залишали цю суміш на добу. Потім проціджували, розводили чистою водою і мили волосся. Попіл розчиняв бруд і жир, тому волосся робилося чистим і аж сяяло на сонці.
Коли вперше виготовили мило?
Мило було відоме ще у IVст. до нашої ери. Люди навчились варити його з козлячого сала й попелу. Пізніше, в IX ст. нашої ери, французи почали виготовляти мило з маслинової олії та соди. Це мило було найкраще аж до XIV ст., коли миловарінням почали займатись в Італії, Греції, Іспанії, на Кіпрі та в Німеччині.
А ти вмієш мити руки?
Вісім правил для дошкільнят та молодших школярів.

1.      Закачай рукави.
2.      Намочи руки.
3.      Візьми мило і намили руки до появи піни.
4.      Потри не лише долоні, але й їхню тильну  сторону.
5.      Змий піну.
6.      Перевір, чи ти добре вимив руки.
7.      Витри руки.
8.      Перевір, чи ти сухо витер руки – приклади тильною стороною до щоки.
ІНФЕКЦІЯ – ЗНАЧИТЬ ЗАРАЖЕННЯ
Причина кожного інфекційного захворювання – збудник, невидимий оком мікроорганізм: паличка, вірус, стрептокок або вібріон.
Характерна ознака всіх інфекцій – інкубаційний період. Людина вже заражена, але цього ще не відчуває. Інфекція, як яйце в інкубаторі, зріє-дозріває. Інколи інкубаційний період буває недовгим – 1-2 дні. Але інколи хвороба „сидить” в людині роками. Закінчується цей період тоді, коли з’являються ознаки хвороби: висипи, температура, біль, пронос тощо.
Є люди, що зіткнувшись з інфекцією, перемагають її завдяки імунітету. Є люди, що відразу хворіють. Але є й такі, що, впустивши збудника у свій організм, самі не хворіють, але хвороби розносять всюди, не підозрюючи про це. Таких людей називають носіями інфекції: вони дуже небезпечні для оточуючих.
Вчені виявили ще одну властивість інфекції. Один раз перехворівши інфекційною хворобою, людина стає несприятливою до неї. Ця несприятливість до інфекції дістала назву імунітет. Завдяки властивості організму набувати імунітет стало можливим захищатись від інфекцій щепленням.
Що таке щеплення?
Перше щеплення діти отримують в пологовому будинку – від туберкульозу. До 3 років вони вже прищеплені від усіх дитячих інфекцій.
Щеплення захищають дітей від тяжких і небезпечних хвороб. Що ж таке вакцина? Назву свою вона отримала від латинського слова „коров’ячий”, бо перше щеплення проти віспи зробили, використовуючи матеріал коров’ячих віспинок.
Вакцина – це медичний препарат з ослаблених чи вбитих мікробів. ЇЇ вводять людям і організм починає вироблят свої антитіла, які борються з інфекцією. В організмі виробляється імунітет – несприятливість до інфекції, бо антитіла вже навчились боротися з нею.Організм „погрався” в хворобу, мобілізував усі свої захисні сили і тепер справжня хвороба йому не загрожує.
Хоча усім дітям роблять щеплення у ранньому віці, але через декілька років їх треба повторювати. Це необхідно тому, що штучний імунітет нестійкий і його потрібно закріпити.
Поліомієліт, дифтерія, кір, паротит, кашлюк, скарлатина... Скільки їх – страшних, небезпечних хвороб. Мабуть, неможливо вберегтися від усіх. Але, якщо лікарі пропонують щеплення, відмовлятися не слід. На сьогодні це єдиний надійний захист від хвороби.
НЕБЕЗПЕЧНІ КВАРТИРАНТИ
Коли ти забув помити руки після туалету чи прогулянки, ти можеш з’їсти не лише бактерії, але й яйця черв’яків – глистів.
До 200 видів глистів можуть жити в організмі людини, харчуючись вмістом кишечника та кров’ю. Виділення глистів шкідливі для організму людини – страждає нервова система, з’являється недокрів’я. Клубки глистів можуть закрити дихальні шляхи – спричинити кашель, порушення дихання. Починає свербіти шкіра, з’являються висипи, починає боліти голова, живіт. Людина погано спить, у неї погіршується пам’ять.
Перемогти глисти не завжди вдається дуже швидко. Бувають випадки, коли людина стає інвалідом. Набагато легше просто мити руки і не гризти нігті!
Зоопарк на голові
Знаєш, що таке педикульоз? За цим словом ховаються шкідливі маленькі створіння – воші. Вони невідомо звідки з’являються на головах людей і дуже швидко там розмножуються. Живляться воші кров’ю людини, прогризши для цього її шкіру на голові. Шкіра постійно свербить, з’являються ранки.
Воші є переносниками „кров’яних” інфекцій. Одна з них – тиф. Раніше від цієї хвороби помирали тисячі людей.
Вошей можна знищити простим миттям голови з додаванням засобів проти педикульозу. Яйця вошей – гниди, що міцно прикріплені до волосинок і які змити не вдається, знімають руками.
Щоб не розвести на своїй голові „зоопарк”:
-          зачісуйся лише своїм гребінцем;
-          не надягай чужих шапок, хусток, зажимів для волосся;
-          в автобусах з м’яким сидінням не клади голову на підголівник;
-          в поїздах обов’язково користуйся білизною, не спи на голих матрацах і подушках.
ЦЕЙ НАДОКУЧЛИВИЙ ГРИП
рип – хвороба, що викликається вірусом. Вона вражає носоглотку, бронхи і легені. З усіх заразних хвороб грип найшвидше передається від однієї людини до іншої. Існує багато різних вірусів грипу. Деякі з них можуть призвести до тяжкого захворювання і навіть смерті.
Коли інфекція поширюється, наступає епідемія.
Захворювання починається дуже швидко. Температура підвищується до 40° С, з’являється біль у м’язах та суглобах, кашель, біль у горлі. Хворому важко дивитися на світло. Докучає головний біль.
              Запам’ятай!

-          Грип потрібно „вилежати”. Ніколи не вставай з ліжка раніше ніж скаже лікар.
-          Пий якомога більше рідини, чай з малиною, всі ліки , які запропонував лікар.
-          Потрібно часто провітрювати приміщення, мити підлогу.
Увага!
У загартованої, люблячої фізкультуру і спорт дитини менше шансів підхопити грип. Якщо навіть таке і трапиться, то хвороба буде протікати легше, ніж у малорухливого лежня, для якого найкращий вітамін – цукерка.
Під час епідемії грипу їж побільше часнику та цибулі. Їх летючі речовини фітонциди вбивають вірус грипу.
Дуже корисно ставити на ніч біля ліжок дітей тарілки з нарізаними шматочками часнику та цибулі. Їх випари очищають повітря від вірусів грипу.
Інфекція, що живе в ранах.
Правець (рос. столбняк) – це інфекція, яка може потрапити до рани. Правцева паличка живе скрізь. Особливо багато їх в землі. Якщо паличка потрапляє в ранку,  вона не скрізь викликає захворювання, а лише там, де нема свіжого повітря. От чим небезпечна рана, отримана від наступання на іржавий цвях.
Дірочка маленька, тому повітря всередину рани не проникає. Створюються прекрасні умови для правцевої палички. Розмножуючись, вона виділяє отруту – токсин, який вражає нервову систему, призводить до судом. Хворий вигинається дугою, що призводить до переломів кісток, навіть хребта. Смерть настає від зупинки серця. А здавалося б, всього –навсього іржавий старий цвях проколов ногу!
Запам’ятай!
Щоб врятувати себе від цієї небезпечної хвороби, потрібно обов’язково робити щеплення.  Отримав поранення – звернись до лікаря!
НЕБЕЗПЕКА, ЩО ЙДЕ ВІД ТВАРИН
Ця хвороба – сказ. Достатньо лише невеликого укусу, навіть слини хворої тварини, що потрапить в рану чи очі, і людину вже нічого не може врятувати.Спочатку ранка навіть гоїться, але потім людина не може пити води, ковтати. З’являються судоми, слиновиділення, марення. Через 2-3 дні хворий помирає.
Збудником хвороби є вірус, що набагато менший від бактерій.
Врятував людство від сказу великий французький хімік Луї Пастер, який 1885 року зробив перше щеплення проти сказу.
Запам’ятай!
Якщо тебе вкусив собака, кіт чи інша тварина, обов’язково звернись до лікаря. Щеплення врятує тобі життя!
НЕЇСТІВНИЙ ГРИБОК
Існують гриби, що ростуть на шкірі, слизових оболонках і навіть на внутрішніх органах людини. Дуже часто страждає шкіра ніг, особливо між пальцями. Виникає це тому, що ноги часто пітніють, не бачать сонця, мало провітрюються. Волого, тепло, темно і нема протягів – ідеальні умови для життя грибків.
Запам’ятай!
 Грибкові захворювання дуже заразні. Щоб не підхопити інфекцію:

-    частіше мий ноги;
     кожного дня міняй шкарпетки;
-    ходи босоніж;
-    намагайся тримати ноги сухими.
 Чистота – твоя головна зброя в боротьбі з інфекційними хворобами!