Про вітаміни



ПРО ВІТАМІНИ

Щоб нашому організму не бракувало поживних речовин, потрібно поповнювати його їжею, багатою на вітаміни, їсти фрукти і овочі. Отож, давайте познайомимось із нашими друзями – вітамінами. Термін "вітамін" був запропонований у 1912 році польським вченим-хіміком Казимиром Функом (від латинського "vita" - життя).
Вітаміни поділяються на розчинні у воді та „жиророзчинні", тобто не розчинні у воді.
Спочатку познайомимось із водорозчинними вітамінами, до яких належать вітамін С та вітаміни групи В. Подивимось, що ж цікавого і корисного вони нам розкажуть...
Вітаю! Я - вітамін C, мабуть, ви про мене чули неодноразово.Аскорбíнова кислотá або вітамін C міститься у свіжих фруктах і овочах: лимонах, плодах шипшини, червоного перцю, смородини, суниці, зеленій цибулі, капусті, зеленому горошку, картопл. При недостачі вітаміну С  у людини спостерігається зниження працездатності, млявість, слабкість, підвищена схильністі до застуди, мерзлякуватість, зниження апетиту, кровоточивість ясен, «гусяча шкіра». . Тривала нестача аскорбінової кислоти може призвести до цинги (захворювання ясен і зубів). 
В1 – „Ось такий я вітамін – маю назву „тіамін”. А живу я у дріжджах, хлібних злаках, картоплі, печінці. Для того, щоб ваш організм правильно працював, без мене йому не обійтись, тому, що я беру активну участь у процесі обміну речовин”.
Його недостача в раціоні викликає гіповітаміноз, а відсутність його призводить до розвитку хвороби бері-бері, що характеризується ураженням периферичних нервів, серцево-судинної, травної та м'язової систем. У медицині  препарати тіаміну застосовують для запобігання гіповітамінозу та лікування невритів, радикулітів, невралгій, периферичних паралічів, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, атонії кишківника.

В2 – „Що за дивний вітамін, зветься він – рибофлавін?
– ”Я не дивний, а корисний! І зараз розповім про це малятам. Я допомагаю вам рости, впливаю на стан центральної нервової системи, а ще захищаю сітківку ока від шкідливої дії ультрафіолетових променів і забезпечую вам кольоровий зір. Знайдете мене у дріжджах, овочах, гречаній та вівсяній крупі, горосі, а ще їжте побільше хліба, м’яса, риби, сиру, молока та яєць – там мене є вдосталь”. 
B3– „Користь вам приношу я, „ніацин” – моє ім’я” (або Вітамін РР , нікотинова кислота).
– „Знаєте, до чого призводить нестача мене в організмі?
– До підвищеної дратівливості, порушень сну, а ще спричинює таке захворювання як пелагра (шершава шкіра). Тому їжте побільше моркви, помідорів, фініків, арахісу. Є такий вітамін і в телячій печінці, і в свинині, тому не відмовляйся від м’яса. Ще не забувайте вживати такі продукти, як дріжджі, брокколі, картоплю, яйця, молоко, рибу, сир.” Вітаміну B3 багато є у наступних травах:  люцерна, корінь лопуха, кайєннський перець, ромашка, сім’я фенхеля, женьшень, хміль, хвощ, кропива, овес, петрушка, м’ята, листя малини, плоди шипшини, шалфей, щавель.
Ніацин - це єдиний вітамін, який традиційна медицина вважає ліками. Він нормалізує вміст холестерину в крові, допомагає хворим, що перенесли інфаркт міокарда – важку хворобу серця.

B5 – „Всі малята мають знать – я роблю усе на п’ять!
– Основне моє завдання – виробити енергію для того, щоб у вашому тілі було стільки її запасів, скільки потрібно при підвищеному розумовому та фізичному навантаженнях, наприклад. під час навчання”. Вітамін В5 (Пантоте́нова кислота́)  сприяє  швидкому загоєнню ран. Крім того він захищає від інфекцій.
Продукти, що містять пантотенову кислоту: печінка, нирки, м'ясо, риба, яйця. Багато міститься вітаміну В5 в бобах, у грибах (шампіньйонах, білих), у свіжих овочах (червоному буряку, спаржі, цвітній капусті); у кисломолочних і молочних продуктах; цільнозерновому хлібі, висівках, паростках пшениці, горіхах.

В6 - „Всім потрібний вітамін, звуся я – піридоксин.
– Я слідкую за станом вашої крові, а також підтримую здоров’я зубів та ясен”
Вітамі́н В6 необхідний для засвоєння білків та жирів, сприяє утворенню червоних кров'яних тілець. Регулює стан нервової системи, попереджує запалення шкіри.
Джерела вітаміну: нерафіновані крупи, висівки, горіхи, насіння, всі стручкові, сухі пивні дріжджі, хліб з додаванням цілісного зерна; нежирне м'ясо, печінка, нирки; молочна сироватка, яйця, сир, молоко, морепродукти.
Якщо в організмі недостатньо вітаміну  В6 розвивається швидка стомлюваність; випадіння волосся; тріщини в куточках рота (заїди); порушення кровообігу; оніміння кінцівок; артрит; м'язова слабкість.
В7 – вітамін, я ще звуся біотин (або Вітамін Н)! Я сповільнюю процес сивіння волосся і облисіння, зміцнюю нігті, покращую згортання крові, а знайти мене можна у грибах, моркві, помідорах, шпинат, а ще в печінці, м'ясі, молоці, картоплі та ін.

„В9 - вітамін прийшов – я покращую кров!” В9 (фолієва кислота) - вітамін, що впливає на кровотворення, стимулює утворення еритроцитів й лейкоцитів (кров’яних тілець), знижує вміст холестерину в крові. Міститься у листових овочах – шпинаті і зеленій ріпі, висушених бобах і горосі, насінні соняшника, а також печінці. Цей вітамін необхідний для вироблення і обслуговування нових клітин. Це дуже важливо, коли дитина росте.

„В12 – вітамін, для розуму корисний він!” В12 (ціанкобаламін) – єдиний водорозчинний вітамін, здатний накопичуватися в організмі. Джерела вітаміну В12: морська капуста, соя і соєві продукти, дріжджі, хміль; печінка, нирки, яловичина, свійська птиця, риба, яйця, молоко, сир, устриці, оселедець, макрель.
Вітамін В12 – важливий вітамін для нервів. Недостатність цього вітаміну призводить до нервозності, депресії, втоми, невриту. Вітамін B12 забезпечує процеси кровотворення – утворення гемоглобіну. Активує згортаючу властивість крові.
Підтримка потрібного рівня цього вітаміну сприяє запобіганню старечого недоумства і заплутаного мислення, допомагає долати безсоння, пристосуватися до зміни режиму сну і недосипання. Вітамін B12 є однією з речовин, необхідних для здоров’я статевих органів чоловіків і жінок.

А ТЕПЕР ПОЗНАЙОМИМОСЬ ІЗ ЖИРОРОЗЧИННИМИ ВІТАМІНАМИ - А, D, E ТА К.

Привіт друзі! Я -  вітамін A - відомий своєю здатністю покращувати гостроту зору . Я дуже корисний для росту кісток та забезпечую здоровий стан вашої шкіри. А також зміцнюю імунітет (здатність протистояти хворобам), щоб ви завжди почувалися добре.
Справжній вітамін А - Ретинол - міститься у риб'ячому жирі, печінці, молочних продуктах, курячих яйцях. Із рослин також надходить вітамін А - каротини (від французького carrot - морква). Багато каротинів у моркві, червоному перці, помідорах, кропиві, шпинаті, салаті, гарбузі, зеленій цибулі, петрушці, щавлі, персиках, абрикосах, плодах обліпихи і шипшини. Вам достатньо поповнити запас вітаміну А влітку та восени відповідними продуктами, щоб потім цілу зиму потихеньку використовувати ці елементи з "власних" запасів.

Знайомтесь : я - вітамін D (або кальциферол) і відіграю важливу роль у зміцненні ваших кісток і зубів та збільшенні їх опірності. Я справжній „командний гравець": вступаючи у взаємодію з іншими основними поживними речовинами, я забезпечую організму захист від інфекцій та підтримую шкіру здоровою, а м'язи - міцними. Завдяки своїм властивостям я зменшую ризик руйнування зубів, хвороб ясен, прискорюю зрощення кісток після перелому. А ще я маю прізвисько „сонячний вітамін", оскільки маю здатність вироблятися під впливом сонячного світла.    Вітамін D міститься у  жирних видах риби, яєчних жовтках, маслі, а також жирі, одержаному із печінки риби.

Вітамін E -  це я ! І вам я також потрібен, адже в мені є все необхідне для всіх груп м'язів, а також я забезпечую належну роботу нервової системи. Разом зі своїми друзями - іншими вітамінами я також важливий для підтримання шкіри у здоровому стані.
У людини, особливо у дітей, недостатність вітаміну E приводить до швидкого руйнування еритроцитів і анемії, тобто недокрів"я.  Вітамін Е міститься в рослинній олії, горіхах і насінні (соняшникова та кукурудзяна олія, мигдаль, лісові горіхи, соняшникове насіння). Якщо людина має алергію на горіхи, цей вітамін можна отримати із овочів темно-зеленого кольору (капуста городня, шпинат та броколі).

Привіт! Я - вітамін K. Моє призначення - це вироблення речовин необхідних для зсідання крові. Я також потрібний вашому організмові, адже відіграю значну роль в обміні речовин у кістках та сполучних тканинах. А ще я допомагаю  здоровій роботі нирок.
Джерела вітаміну К - шпинат, салат-латук, городня білокачанна та цвітна капуста, пшеничні висівки, каші, а також  - м'ясопродукти із внутрішніх органів тварин, м'ясо, молочні продукти та яйця.